Sıradaki içerik:

Sadettin Köpek kimdir? Tarihteki yeri ölümü

sadettin-köpek-kimdir
avatar

O Kimdir Kim

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Diriliş Ertuğrul dizisinde yer alan Sadettin Köpek kimdir? TRT 1’in rekor kıran dizisi Diriliş Ertuğrul’daki Sadettin Köpek tarihteki yeri ve önemi nedir? Özellikle hain planları ile bilinen izleyiciyi adeta çileden çıkaran Sadettin Köpek gerçekte nasıl ölmüştür? İşte Sadettin Köpek hakkındaki tüm bilgiler

Anadolu Selçuklu devleti adamlarından biri olan Emir Sadettin Köpek’in hayatının ilk seneleri hakkında çok fazla bilgi yer almamaktadır. Bu sebeple Sultan’ın hizmetine nasıl girdiği de bilinmemektedir.

Diriliş Ertuğrul dizisinde de yer alan Emir Sadettin Köpek hain planlar yaparak sultanın yerine geçmeyi hedefleyen bir komutandır. Bunun yanı sıra Ertuğrul Bey’in baş düşmanıdır.

Sadettin Köpek Gerçekte Nasıl Öldü?

Devletin kötü yönetilmesinden Sultanı sorumlu tutarak onun Abbasi halifelerinin sancağını değiştireceği, Abbasiler’i tanımayacağı söylentisini yaymaya başlayan Saddettin Köpek her seferin kurnaz planlar içine girmiştir..  Bu iddialara sinirlenen Sultan, Sadeddin Köpeği öldürmek için en sağlam adamlarına görev vermiştir.

Emir-i Alem Togan tarafından sağlam bir kılıç darbesi ile ciddi bir yara aldıktan sonra öldürülmüştür. Cesedi demir bir kafes içine konularak ibreti aleme ders olması için Kubadabad Sarayı’nın kale burcuna asılmıştır.

Sadeddin Köpeği’in TRT 1’de yayınlanan ve genel anlamda tarihe göre giden Diriliş Ertuğrul dizisinde nasıl öleceği ile ilgili senaristler tarafından herhangi bir bilgi verilmemiştir. Sadettin Köpeğin tarihteki yeri detaylıca incelendikten sonra dizide bu şekilde öleceği ön görülüyor. Dizideki bu karakteri günümüzde usta oyuncu Murat Garipağaoğlu canlandırıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli