Sıradaki içerik:

Ertuğrul Gazi Kimdir?

avatar

O Kimdir Kim

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son zamanlarda bir televizyon kanalında dizi olarak oynatılan Diriliş Ertuğrul isimli projesinin ardından pek çok kişi tarafından Ertuğrul Gazi’nin hayatı merak konusu oldu.

Peki Ertuğrul Gazi ne zaman doğdu? Ya da Ertuğrul Gazi hayatı ​​​​​​ boyunca nelerle uğraştı?

Daha geniş bir soru olarak Ertuğrul Gazi kimdir sorulabilir? Ertuğrul Gazi Osmanlı İmparatorluğunu kuran Osman Bey’in babasıdır. Tam gün olarak bilinmese de 1188 yılında doğmuştur.

ErtuğrulGazi’nin Ailesi

Oğuzların bir kolu olan Bozokların Kayı boyundan olan Ertuğrul Gazi’nin babasının Süleyman Şah annesinin ise Haymene Hatun olarak biliniyor. Ayrıca Sungur Tekin, Dündar ve Gündoğdu isimli üç kardeşinin de olduğu biliniyor.

Ertuğrul Gazi’nin mensubu olduğu Kayı boyu 9. asırda hemen hemen 50 bin ya da 70 bin hane olan diğer Oğuz boylarıyla Moğollar’ın yaptığı istilalar nedeni ile Özbekistan ve Buhara üzerinden Türkmenistan bölgesinde bulunan Merv şehrine yerleştikleri biliniyor.

ErtuğrulGazi’nin Kaç Hanımı Vardır?

Hakkında çok bilgi bulunmayan Halime Hatun ile evlenen Ertuğrul Gazi 93 yıllık ömründe başka bir evlilik yapmamıştır. Bu evlilikten Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu olan Osman Gazi, Savcı Bey ve Gündüz Alp adında üç oğlu bulunuyor. Sadece 1281 yılında vefat ettiği bilinen Halime Hatun’un türbesi kendisi gibi 1281 yılında vefat eden Ertuğrul Gazi’nin türbesiyle Bilecik iline ait Söğüt ilçesinde yan yana bir şekilde bulunuyor.

ErtuğrulGazi’ninYaşadığı Yerler

Selçuklular ile 11. yüzyılın ikinci yarısında Ertuğrul Gazi’nin babası olan Süleyman Şah Van Gölü’nün batısındaki Ahlat’a ulaştılar. Buradan yöneldikleri Erzincan taraflarında Gürcüler ve Trabzon Rum İmparatorluğu ile savaşsa da bir konaklayacak bir mera bulamadılar. Eyyubi Devletinden bir hükümdarın Haçlılarla savaşması için davet yollaması üzerine yola çıkan Süleyman Şah Fırat nehrini geçmeye çalışırken suya kapılarak 1227 yılında Fırat nehrinde vefat ediyor.

Bunun durum üzerine oğullarından Sungur Tekin ve Gündoğdu kabilelerini alarak eski yurtlarına dönüyor. Ertuğrul Gazi, Dündar Bey ve Haymene Hatun ile 444 hanelik kabilesi ile Pasinlere doğru yeni bir yurt aramak için yola çıkıyor. Daha sonda yönlerini batıya çevirerek Ankara’nın Karacadağ ilçesine yerleşiyorlar. Selçuklu Devleti ile Harzemşahlar arasında yaşanmış olan Yassı Çemen Savaşında Selçuklu Devleti tarafından savaşa girerek savaşı kazanmalarını sağlıyor. Bu yardımlarından dolayı dönemin Selçuklu Sultanı tarafından Karacadağ Ertuğrul Gazi ve kabilesine hediye olarak veriliyor. Buraya yerleşen Ertuğrul Gazi Ankara İle Eskişehir arasındaki bölgede pek çok kez Bizanslılar İle karşı karşıya geliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli