Sıradaki içerik:

Hilal Saral

Hilal Saral

avatar

O Kimdir Kim

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hilal Saral

Hilal Saral ,Ünlü yönetmen 1 Ocak 1971 yılında İstanbul’da doğmuştur. Oğlak burcu olan ünlü yönetmenin ismini annesi Türkan Şoray’ın bir filminden esinlenerek koymuştur.

Hilal Saral Boyu

Emmy ödüllü Türk yönetmen Hilal Saral boyu 1,71 cm’dir. Ünlü yönetmenin kilosu ise 64 kg’dır. Kahverengi gözlere sahip olan Hilal Saral aynı zamanda koyu kahverengi saçlıdır.

Hilal Saral Sevgilisi

Lise eğitiminde İstanbul’da tamamlayan Hilal Saral ünlü yönetmen Behlül Dal’ın yanında asistan olarak çalışmıştır. Daha sonra da Ertem Göreç ve Yılmaz Atadeniz gibi isimlerle çalışan Hilal Saral 1997 yılında tek başına yönetmen olarak çalışmaya başlamıştır.

Başarılı yapımların yönetmenliğini yapan Hilal Saral sevgilisi Murat Ünalan ile 2004 yılında evlenmiştir. 15 yıldır mutlu bir evliliği olan Hilal Saral’ın eşi bir yazardır.

Hilal Saral Dizileri

Yönetmenlik mesleğine gönül veren Hilal Saral ilk deneyimini Şengün Konağı isimli diziyle yapmıştır. Ancak o yıllarda adının duyulmasını sağlayan Aynalı Tahir isimli efsane dizi olmuştur. Dizi 1997 yılında yayınlanmış Alişan, Erkan Petekkaya, Yeşim Büber ve SarulanHünel gibi isimleri buluşturmuştur. 90’lı yıllardan sonra da birçok dizinin yönetmen koltuğunda oturmuştur.

Hilal Saral dizileri

 Dizileri arasında şu yapımlar bulunmaktadır; Karagümrük Yanıyor, Eksik Etek, Kezban Yenge, Yaprak Dökümü, Aşkı Memnu, Fatmagülün Suçu Ne?, Kuzey Güney, Kurt Seyit ve Şura, Kara Sevda, Şahin Tepesi ve Vurgun’dur. Karagümrük Yanıyor isimli dizi Uğur Aslan’ın şiirinden esinlenilerek 2006 yılında çekilmiş ve başrollerinde Uğur Aslan ve Sinem Öztufan gibi isimler yer almıştır.

Yönetmenin ün kazanması ise Halid Ziya Uşaklıgil’in kitabından uyarlanan Aşkı Memnu isimli diziyle olmuştur. 2008 yılında yayına başlayan dizi iki sezon yayınlanmış ve izlenme rekorları kırmıştır.

Dizinin yönetmen koltuğunda otarın Hilal Saral bu diziyle Altın Kelebek ödül töreninde en iyi dizi ödülünü almıştır. Ancak ünlü yönetmenin adını yurt dışında da duyurmasını sağlayan yapım Kara Sevda isimli yapım olmuştur.

Burak Özçivit ve Neslihan Atagül’ün başrollerinde yer aldığı dizi 2017 yılında Emmy Ödülü’nün sahibi olmuştur. Bu ödül sayesinde ünlü yönetmen Hilal Saral’da Emmy Ödüllü ilk kadın yönetmenimiz olmuştur.

2019 yılında da Vurgun ve Şahin Tepesi isimli dizilerin yönetmeni olan Hilal Saral 2020 yılında yayın hayatına başlayacak Zemheri isimli dizinin de yönetmenliğini yapmaktadır.

Alperen Duymaz, Ayça Ayşin Turan ve Caner Cindoruk’un başrolleri paylaştığı dizinin ilk fragmanı Show TV ekranlarında yayınlanmış ve izleyiciler tarafından ilgi görmüştür.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli